10 клас

моя електронна адреса: hordiyenkonatasha@gmail.com

Увага!

Усі відповіді на письмові завдання, проекти.... присилати на електронну пошту мою, можливі скріншоти, фото (розбірливі). Будь ласка, чітко зазначайте своє прізвище.

Домашнє завдання

на 25-26 (10 А) 26-28 (10 Б) травня 2020 року

Берегти навколишнє середовище!

Спостерігати за природними об"єктами довкілля (на ваш розсуд), від рослин (квіти на підвіконні, дерева у саду, розсада помідорів, петунії..... ) до тварин (спів, "рицарські турніри", гніздування, турбота про потомство, перші польоти малечі...)

Все, що спостерігаєте - зазняти на гаджети (відео, фото) і надіслати на мою електронну адресу.

(Спостереження продовжити проводити на літніх канікулах)

Домашнє завдання на 18 травня (10 А),

19 травня (10 Б) 2020 року

Повторення 

Завдання:

Розв"язати вправи на тему "Біосинтез білка"

Пригадайте:

  • довжина нуклеотиду - 0,34 нм
  • молекулярна маса нуклеотиду - 345 а.о.м.
  • молекулярна маса однієї амінокислоти в середньому - 100 а.о.м.
  • молекули РНК складені здебільшого з одного ланцюга, а  молекули ДНК - з двох
  • про- іРНК містить і екзони, і інтрони, а зріла іРНК - лише екзони
  • одна амінокислота кодується одним триплетом

А.

За допомогою таблиці генетичного коду визначте: а) амінокислоту, яка кодується триплетом ААА; б). триплети, які кодують амінокислоту лейцин (лей).

Б. 

Один із ланцюгів фрагмента ДНК має таку послідовність нуклеотидів: АГТ АЦЦ ГАТ ЦЦТ ЦГА ТТТ АЦГ. Визначте послідовність нуклеотидів іРНК, закодованої в даному фрагменті ДНК.

В.

Визначте амінокислотний склад білка, який кодується і РНК такого складу: ЦЦГ ЦАЦ ЦУА ЦГУ.

Г.

Визначнемолекулярну масу і довжину гена, якщо в ньому закодовано білок з молекулярною масою 28000 а.о.м.

Домашнє завдання на 12 травня (10 А),

14 травня (10 Б) 2020 року

Тема. Чинники, здатні справляти позитивний і негативний вплив на процеси росту та розвитку людини

Завдання:

1. Опрацювати уважно, усно параграф 47, відповісти на запитання після тексту, для самоконтролю.

2. Прослухати і проглянути відео, вивчити терміни і визначення, що зустрічаються в тексті парагарафа і у відеосюжетті.

Домашнє завдання на 4 травня (10 А),

5 травня (10 Б) 2020 року

Тема. Поняття про онкогенні фактори та онкологічні захворювання. Профілактика онкологічних захворювань

Завдання:

1. Опрацювати параграф 48, вивчити визначення термінів в тексті параграфа. Відповісти на запитання після тексту, для самоаналізу.

2. Переглянути і прослухати уважно відео.

Домашнє завдання на 28 квітня (10 Б),

30 квітня (10 Б) 2020 року

Тема. Статеві клітини. Гаметогенез. Суть  та біологічне значення запліднення

Завдання:

1. Опрацювати параграф 49, повторити будову статевих клітин на ілюстраціях 49 с. 179 підручника Остапченко Л.І.

2. Уважно прослухайте і перегляньте відео на даному сайті. Вивчити (повторити) терміни і визначення. (за бажяням законспектувати матеріал у зошити)

Домашнє завдання на 14 квітня (10 А), 

16 квітня (10 Б) 2020 року

Тема. Ріст та розвиток клітин і фактори, які на нього впливають. Старіння та смерть клітин


Завдання:

1. Опрацювати параграфи 46, 47 усно, після тексту дати відповіді на запитання, для самоконтролю, усно.

2. Переглянути відео.

3. Виписати у зошит перелік клітин організму (окремо рослин, тварин і людини) їх тривалість життя.

Домашнє завдання на 13 квітня (10 А), 14 квітня (10 Б) 2020 року

Тема. Репродукція і розвиток. Репродукція як механізм забезпечення безперервності існування видів. Особливості процесів регенерації організму людини. трансплантація тканин та органів у людини


Завдання:

1. Опрацювати усно параграфи 42, 43, 44 с. 157-165. Відповісти усно, на запитання після параграфу, для самоконтролю.

2. Переглянути відеоролик, уважно (виписати головне у зошит (за бажанням)).

3. Відповісти на завдання А письмово в зошиті.

Завдання письмове А:

Чиї види сперматозоонів зображено?

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.


Домашнє завдання на 7 квітня (10 А), 9 квітня (10 Б) 2020 року

Створити проект 

Орієнтовані теми (на вибір):

  •  Генетичний моніторинг  в людських спільнотах
  • Скрінінг - програми для новонароджених
  • Генотерапія та її перспективи

Завдання:

1. Проект може буть оформлений у вигляді буклету, постеру, презентації, бук-трейлеру, скрайбу тощо...

2. Виберіть тему проекту - форму оформлення - пам"ятайте про регламент часу для презентування (3-5 хв.)

...коротко про проект...

Результати проектів повинні .бути матеріальними, тобто відповідно оформленими - відеофільм, альбом, бортжурнал, комп'ютерна газета, альманах тощо.
Розрітяють такі типи проектів.
Дослідницькі проекти - потребують добре обміркованої структури, визначеної мети, актуальності предмета дослідження для всіх учасників, соціальної значущості, продумане методів, у тому числі експериментальних методів обробки результатів. Вони повністю підпорядковані логіці дослідження мають відповідну структуру: визначення теми дослідження, аргументація її актуальності, визначення предмета й об'єкта, завдань і методів, визначення методології дослідження, висунення гіпотез розв'язання проблеми і намічення шляхів її розв'язання.
Творчі проекти - не мають детально опрацьованої структури спільної діяльності учасників, вона розвивається, підпорядковуючись кінцевому результату, прийнятій групою логіці спільної діяльності, інтересам учасників проекту. Вони заздалегідь домовляються про заплановані результати і форму їх представлення - рукописний журнал, колективний колаж, відеофільм, вечір, свято тощо. І тоді потрібні сценарій фільму, програма свята, макет журналу, альбому, газети.
Ігрові проекти - учасники беруть собі визначені ролі, обумовлені характером і змістом проекту. Це можуть бути як літературні персонажі, так і реально існуючі особистості, імітуються їх соціальні і ділові стосунки, які ускладнюються вигаданими учасниками ситуаціями. Ступінь творчості учнів дуже високий, але домінуючим видом діяльності все-таки є гра.
Інформаційні проекти - спрямовані на збирання інформації про який-небудь об'єкт, явище, на ознайомлення учасників проекту з цією інформацією, її аналіз і узагальнення фактів. Такі проекти потребують добре продуманої структури, можливості систематичної корекції у ході роботи над проектом. Структуру такого проекту можна позначити таким чином: мета проекту, його актуальність; методи отримання (літературні джерела, засоби масової інформації, бази даних, у тому числі й електронні, інтерв'ю, анкетування тощо) та обробки інформації (її аналіз, узагальнення, зіставлення з відомими фактами, аргументовані висновки); результат (стаття, реферат, доповідь, відеофільм); презентація (публікація, у тому числі в електронній мережі, обговорення у телеконференції). Такі проекти можуть бути органічною частиною дослідницьких проектів, їхнім модулем.
Практико-орієнтовані проекти - результат діяльності учасників чітко визначено з самого початку, він орієнтований на соціальні інтереси учасників (документ, програма, рекомендації, проект закону, словник, проект шкільного саду). Проект потребує складання сценарію всієї діяльності його учасників з визначенням функцій кожного з них. Особливо важливими є хороша організація координаційної роботи у вигляді поетапних обговорень та презентація одержаних результатів і можливих засобів їх упровадження у практику.

Приклад

Скрайбінг - новітня техніка презентації

Скрайбінг... Скрайбер... На перший погляд, новоутворений неологізм... Та насправді з цим поняттям ми знайомі з дитинства. Адже колись ми всі були в певному сенсі скрайберами. За допомогою простих малюнків ми намагалися передати побачене, почуте, певну інформацію, почуття, настрій, емоції.

Виявляється, таким чином можна просто й доступно розповісти про складне, цікаво пояснити певний матеріал. Даний метод отримав назву скрайбінг - процес візуалізації складного змісту просто й доступно, під час якого замальовка образів відбувається прямо під час передачі інформації.

Особливість скрайбінгу полягає в тому, що одночасно залучаються різні органи чуттів: слух та зір, а також уява людини, що сприяє кращому розумінню та запам'ятовуванню. Саме ці особливості роблять скрайбінг одним із методів сучасних технологій, який допомагає доступно та легко пояснювати складний матеріал, сприяє розвитку освіти, презентаціям та доповідям, веденню записів та щоденників. Варто відзначити його доступність, адже використовувати цю техніку може кожна людина у своїх щоденних справах.

Отже, скрайбінг (від англійського scribe - накидати ескізи або малюнки) - новітня техніка презентації, у якій мова оратора ілюструється «на льоту» малюнками на білій дошці (або аркуші паперу), яка була винайдена британським художником Ендрю Парком для Британської асоціації з поширення наукових знань.

Під час скрайбінгу виходить ніби «ефект паралельного проходження», коли ми й чуємо, й бачимо приблизно одне й те ж, при цьому графічний ряд фіксується на ключових моментах аудіоряду. Наразі скрайбінг - інноваційна технологія, за допомогою якої можна привернути увагу слухачів, забезпечити їх додатковою інформацією та виокремити головні моменти доповіді.

Скрайбінг - це зображення малюнків, перетворення речей на візуальні образи. Про скрайбінг як окрему професію почали говорити порівняно недавно. На Заході візуальне мислення як індустрія розвивається з 70-х років. Одним із перших, хто здогадався використовувати скрайбінг як продуктивний та інтерактивний засіб для концептуалізації інформації, якою користуються учні та вчителі в школі, став американський викладач Пол Богуш. Саме він спростував давно завчений освітній девіз «Читай параграф із підручника - відповідай на запитання», довівши ефективність використання скрайб-презентації у навчальному процесі. Справжнім проривом в освітньому веб-просторі також став скрайб Кена Робінсона про зміни освітньої парадигми.

Є два основних види скрайбінгу: фасилітація та відеоскрайбінг. Скрайбінг-фасилітація (від англійського facilitate - допомагати, полегшувати, сприяти) - це переклад інформації зі словесної форми у візуальну та фіксування її у режимі реального часу. Робота вчителя на уроці під час пояснення нового матеріалу з крейдою в руках - приклад скрайбінгу-фасилітації. Переваги відеоскрайбінгу полягають у тому, що відеоролик можна використовувати безліч разів, цей вид діяльності викликає у виконавців особливу зацікавленість.

Можна також виділити декілька найпоширеніших видів відеоскрайбінгу - мальований скрайбінг, аплікаційний скрайбінг та онлайн-скрайбінг.

Мальований скрайбінг є класичним видом скрайбінгу. Художник (скрайбер) зображує в кадрі картинки, піктограми, схеми, діаграми, записує ключові слова. Це відбувається паралельно з текстом, що звучить за кадром.

  • Аплікаційний скрайбінг - на довільний фон у кадрі накладаються чи наклеюються готові зображення, які відповідають тексту, що озвучується.
  • Магнітний скрайбінг є різновидом аплікаційного, єдина відмінність - готові зображення кріпляться магнітами на презентаційну магнітну дошку.
  • Онлайн-скрайбінг - при створенні цього виду скрайбінгу використовуються спеціальні програми й онлайн-сервіси, наприклад PowToon, VideoScribe та інші. З їх допомогою відео можна створювати за готовими шаблонами, однак безкоштовні можливості зазначених сервісів обмежені
  • Фланелеграфний (готові зображення чіпляються до ворсистої поверхні за допомогою липучок тощо);
  • 3D-скрайбінг (об'ємні малюнки, які створюються за допомогою 3D-ручки)

Головні етапи створення скрайбінгу:

Перш ніж приступати до створення візуалізацій, окресліть головний зміст, який ви плануєте донести до учнів. Це необхідно аби через надмірну кількість образів не втратився сенс змісту розповіді. Тому рекомендуємо здійснювати підготовку таким чином:

  • Придумати ідею. Вона повинна бути зрозумілою і актуальною.
  • Обрати спосіб візуалізації. В залежності від мети та доступних засобів оберіть, яким чином буде зображено головний зміст (малюнок, аплікація, магніти тощо).
  • Підготувати сценарій. Необхідно заздалегідь продумати план розповіді та дібрати відповідне візуальне відтворення до кожного з етапів.
  • Зробити заготовки. Якщо заплановане яскраве представлення у реальному часі, підготуйте відповідні заготовки для здійснення певного виду скрайбінгу (маркери чи кольорову крейду для мальованого; наліпки, аплікації, магніти, 3D-ручки для інших видів). Якщо запланований відеоскрайбінг, оберіть найбільш зручну для вас програму, в якій можна створити та змонтувати сюжетні складові у єдиний відеоряд.
  • Провести скрайбінг-сесію або змонтувати відеоролик. На фінішному етапі необхідно перевірити, що образи в достатній мірі відтворюють теоретичний зміст, а пояснення вміщується в запланований час.

Домашнє завдання на 6 квітня (10 А), 7 квітня (10 Б) 2020 року

Тема. Сучасні завдання медичної генетики. Методи діагностики та профілактики спадкових хвороб людини. 

Практична робота. Розв"язування типових генетичних задач

Виконати завдання:

1. Опрацювати уважно параграфи 39, 40, 41. Відповісти, усно, на запитання після параграфів для самоконтролю.

2. Розв"язати задачі.

А. Акаталазія зумовлена рідкісним уатосомним рецесивним геном. У гетерозигот активність каталази дещо понижена. Жінка з нормальною активністю каталази  взяла шлюб із чоловіком  з пониженою активністю каталази. Яка вірогідність народження в цій сім"я дітей без аномалій, якщо в обох дідусів понижена активність каталази, а в обох бабусь - нормальна активність цього фермента?

(розв"язок типовий - дано, схеми шлюбу і нащадків, відповідь)

Б. У людини одна з форм дальтонізму зумовлена рецесивним геном, зчепленим з Х-хромосомою. Здатність розрізняти смак фенілтікарбаміду (ФТК) зумовлена аутосомним домінантним геном. Жінка з нормальним зором, яка розрізняє смак ФТК, одружилася з чоловіком-дальтоніком, який не розрізняє смаку ФТК. У них народились дві дочки з нормальним зором, які розрізняють смак ФТК і чотири сини. Усі сини мали нормальний зір, але двоє з них не розрізняли смак ФТК. Визначте генотипи батьків і дітей.

В. Отероклероз спадкується як домінантна аутосомна ознака з пенетрантністю 30%. Гіпертріхоз  спадкується як ознака, зчеплена з У-хромосомою, виявляється до 17 років.

Визначте вірогідність вияву одночасно обох аномалій у дитини, якщо жінка нормальна і гомозиготна, а чоловік має обидві аномалії, але мити його була нормальною гомозиготною.

Домашнє завдання на 23-27 березня 2020

Тема. Захист геному людини від шкідливих мутагенних впливів. Особливості генофонду людських спільнот і чинників, які впливають на їх формування. Закономірності розподілу алелів в популяціях.

Завдання:

1. Опрацювати параграфи 35 - 37. Відповісти, усно, на запитання після параграфа.

2. Переглянути відео, вивчити терміни.

3. Виконати завдання (А,Б) в зошиті, письмово.

Дати відповідь на питання: (письмово)

А. Хто такий "пробанд"?

Б. Що таке "епістаз"?

Домашнє завдання на 16-20 березня 2020

Тема. Спадковість і мінливість

Завдання:

1. Опрацювати параграф 33, 34 вивчити терміни в тексті.

2. Переглянути відеоролики, виписати схеми і визначення в зошит, вивчити.

)))
Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати